ANA SAYFA
KURUMSAL
İLETİŞİM
SERTİFİKALAR
ÜRÜNLER
YEMEK TARİFLERİ
DUYURULAR
 » Yumurta nelere iyi gelir

Yumurta, zeki, başaralı çocukların yetişmesi için beyinsel fonksiyonlarını etkileyen Kolin'in en yoğun olduğu besindir.
 » 

Yumurtalı yemekler hazırlanmadan önce ve sonra ellerin, kullanılacak kapların araçların yıkanması gereklidir.
 » 

. Yumurta buzdolabında; peynir, soğan, balık gibi güçlü kokusu olan besinlerin yakınında saklanmamalıdır. Çünkü yumurtanın kabuğu gözeneklidir ve yumurta güçlü kokuları emebilmektedir.
 » 

Yumurta kabuğunun yüzeyinde 17.000 adet küçük delik (por) bulunur.
Yumurtanın kabuk rengi tavuğun cinsiyle alakalıdır. Kahverengi ve beyaz yumurtalar besleyicilik yönünden aynıdır.
 » 

Sitemiz hayırlı olsun.
   

HAVA DURUMU
ZONGULDAK İSTANBUL
  İstatistik
  Dün : 58
  Bugün : 29
  Toplam: 159728
   Şuan Çevirimiçi:

 11 konuk,

 
 

ÇAYTES Çaycuma Hayvancılık Üretim ve Ticaret A.Ş. 

ÇAYTES Çaycuma Hayvancılık Üretim ve Ticaret A.Ş. 1991 yılında Zonguldak ili Çaycuma ilçesi Uluköyü’ nde yaklaşık 15 dönüm arazi üzerinde 12.500 adet Yumurta tavuğu kapasiteli 1 adet Kümes inşa ederek kurulmuştur. Bilahare Zonguldak ve çevresinde ihtiyaç duyulan yumurtanın üretilmesi amacıyla  3 ayrı kümeste toplam 45.000 adet Yumurta tavuğu ile  1 kümeste 16.000 adet Civciv büyütme ( Yarka yetiştirme ) kapasitesine ulaşılmıştır. Tesisimizde yöre halkının tercihleri doğrultusunda kahverengi yumurta üretilmekte olup, yıllık toplam yumurta üretim kapasitesi; ~ ( 10.500.000 ila 12.000.000 ) adet olarak gerçekleşmektedir.

 

Çiftlik işletmemizde yumurtacı tavuklar, civciv evresinden yarka olana kadar özel ve ayrı kümeste büyütülmektedir. Yarka yetiştirme / Civciv büyütme kümesine yerleştirilen özel ırk ( Lohman Brown ) cinsi civcivler, HAS TAVUK / Bursa damızlık firmasından temin edilmektedir. Civcivler yumurtadan çıktığı gibi hiç yem yemeden ve su içmeden çiftliğimizdeki Civciv büyütme kümesinde yaklaşık ( 14 – 16 ) hafta büyütüldükten sonra yumurtlama dönemini ( 60 – 70 haftalık süre ) geçireceği kafes bölmeli kümeslerine nakledilir. Yumurtacı tavuklar 14 - 18 aylık yumurtlama süresi sonunda piyasa koşullarında ekonomik verimliliğini yitirmesi sonucu elden çıkarılır ve boşaltılan kümesler yine tesisimizde yetiştirilen genç tavuklarla ( yarka ) doldurularak süreklilik ve periyodik işletme sağlanır.

 

Tesisimiz kümeslerinde üretilen yumurtalar, toplanıp tasnif edildikten sonra son yönetmenliklere göre modernize edilen paketleme ve ambalajlama ünitesine sevk edilir. Burada Gıda ve Tarım Bakanlığınca şirketimizi tanıtan “ İşletme kodu ” her bir yumurtaya markalama makinasında otomatik olarak basıldıktan sonra ; L ( Büyük ) , M ( Orta ) , S ( Küçük ) klasmanda 15 ve 30 adetli paketlerde ambalajlanarak SOĞUK ODA ünitesinde muhafaza altına alınarak marketlere sevk edilir. Paketleme ve muhafaza ünitesinde HACCP kurallarına ( temizlik ve hijyen ) uygunluk sağlanmış ve belgelenmiştir. Ürünlerimizin gerek tanınması ve gerekse irilik yönüyle tüketicinin aldanmasını önlemek amacıyla tasnif edilen yumurtalara farklı renklerde etiketler kullanılmaktadır. ÇAYTES A.Ş. logolu mavi, yeşil ve sarı renkli etiketlerde , üretim ve son kullanım tarihleri yazılı barkodlu paketlerde tüketicilerimize sunulmaktadır.

 

Yöremiz halkının ihtiyaç duyduğu temel besin maddesi YUMURTA ‘yı alırken ÜRETİM TARİHİ’ne mutlaka bakılmasını ve mümkünse taze olarak tüketilmesini  ( 21 gün içerisinde ) önermekteyiz.

  Yumurta üretiminde hijyenik ortamı sağlamak maksadıyla Kümes içleri, yer seramiği ile kaplanmış ve tavukların içme suyu da arıtma ünitesinden geçirilmek suretiyle ( Klor dozajlama + Basınçlı kum filtresi + Karbon Filtre + Kartuj Filtre + Ultraviyole cihazı ) sağlık şartlarına büyük önem verilmektedir.

 

Yumurta üretim tesisimizin meskun mahallerden uzakta, çevresinin temiz, sakin ve havadar olması yanında kalifiye personelimiz , titiz yönetim anlayışımız ve kaliteli yem tercihi ile tüketicinin vazgeçemeyeceği ve ısrarla arayacağı süper kalite YUMURTA üretmek misyonundan asla vaz geçilmeyecektir.  

İşletmemiz Tarım Bakanlığından İşletme ruhsatlı olup Yumurta üretim izin belgesine sahiptir. Yumurta paketleme ve muhafaza ünitesi HACCP belgelidir.

 

ÇAYTES A.Ş. olarak vizyonumuz, bilhassa çocuklarımızın ve kadın – erkek her yaştaki tüm insanlarımızın beslenmelerinde önemli bir yeri olan doğal protein kaynağı yumurtayı yöre halkına en kaliteli ve en taze şekilde üretmek, benimsetmek ve ulaştırmaktır.

 

Tesisimizde üretim yaparken çevreyi korumak ve güzelleştirmek vazgeçilemez amacımızdır.                                                             


 


                             

<< Tüm Liste >>

ÇAYTES
Çaycuma Hayvancılık Üretim ve Ticaret A.Ş.
Uluköyü – Çaycuma / ZONGULDAK

E-posta: caytes67@hotmail.com - info@caytesyumurta.com

Tel : 0 372 633 57 58 - 633 53 33
Faks :0.372 633 50 33